Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

Ne Kadar Sağlıklıyız?

Sağlık dünya ile aktif, mutluluk veren, enerjik bir ilişkiye dayanır. Ruhsal ve fiziksel birçok hastalık ise biyolojik, psikolojik ve sosyal faktörlerin ortak etkileşiminden oluşmaktadır

20. yüzyıl sürecinde tıpta meydana gelen ilerleme beden sağlığında önemli ölçüde gelişme kat ederken sağlığın ruhsal bileşeninde önemli bir ilerleme saptanmamıştır. Dünya Sağlık Örgütünün raporlarına göre dünyada 450 milyon insan psikososyolojik problemlere sahiptir. Ruhsal problemleri olan insanların ise sadece %1 inin tıbbi yardım aldığı düşünülmektedir. Damgalanma, utanç, dışlanma korkusu çoğu zaman yardım almanın önündeki bariyerlerdir.

Sıkıntılarının hepsine gelecek falı önerileriyle çözüm bul ►
Hemen Ara

İnsan sinir sistemini oluşturan sinir hücreleri, nörotransmitter ve reseptörlerin evrim süreci geçirdikleri düşünülmektedir. Psikopatolojiler de insanlığın ortaya çıkışında adaptif olan fakat günümüzde artık işe yaramayan bireysel ve genetik özellikler rol oynayabilir. Örneklemek gerekirse kişilik bozuklukları alternatif davranış repertuarı olmayan bireylerin tutarlı sosyal stratejileri olarak yorumlanabilir. Başka bir örnek olarak depresyon gereksiz girişimleri engelleyerek kaynakların korunmasını sağlayan bir strateji gibi görülebilir. Ancak depresif bireylerin uzun süren itaatkâr davranışı vücutta kortizol artışı, bağışıklık sistemi etkilenmesi, testosteron baskılanması gibi emir altında olma stresi nedeniyle depresyon hastalığını ortaya çıkarabilir.

Ruhsal problemlerine kesin çözümler için uzmanlarımız burada ►
Hemen Ara

Özetle ruhsal hastalıklar biyopsikososyokültürel hastalıklardır. Tüm dünyada yaygındır. Fiziksel sağlık ile ruhsal sağlık arasındaki ilişki artan bir şekilde daha iyi anlaşılmaktadır. Tüm tıbbi gelişmelere rağmen, yeni ilaç keşifleri ve tüm psikoterapi metotlarına rağmen halen önemli bir sağlık sorunu olarak tüm dünyada önemini sürdürmekte ve birçok birey yardım almaktan çekinmektedir.

 

Uzman psikiyatrist Aslı Bostancı

 

En popüler yazımızı da seveceksiniz:

Öğrenme ve bilinç aşamaları nelerdir ?

İlişkilerinizi Değiştirecek Yapmanız Gereken Zihin Egzersizi

Kadınlar ve Erkekler Arasındaki 15 İlginç Fark

Sonbahara girerken negatif enerjilerinizi nasıl atacağınızı biliyor musunuz?


Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...