Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

Depresyon Neden Daha Fazla Önemsenmelidir?

Depresyon en yaygın ruh sağlığı sorunudur. Yaşam boyu prevalansı %20 dir. Kısaca her 5 kişiden birisi yaşamlarının bir döneminde depresyon geçirmektedir.

Depresyon antik çağlardan beri insanların dikkatini çeken, 1950 li yıllarda ilaç tedavisi ile tedavisinde büyük aşamalar kat edilmiş, etkili psikoterapi yöntemleri geliştirilmesine rağmen halen önemli bir toplumsal halk sağlığı sorunudur.

Dünya Sağlık Örgütü depresyon hastalığının yıkıma sebep olan hastalıklar arasında dördüncü sırada olduğunu rapor etmiştir. Toplum ve birey üzerine yıkıcı etkilere giderek daha fazla vurgu yapılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre depresyon hastaları yılda yaklaşık 10 günü hasta olarak geçirmektedir. Hasta geçen günlerin dışında ise sürekli ve önemli derecede psikososyal ve işlevsel bozukluk yaşarlar.

Depresyondan çıkmak ve yardım almak için hemen tıkla!
HEMEN ARA

Depresyon yaygınlığının ötesinde intihar riski, psikososyal ve işlevsel bozulmalar, tekrarlayıcı özelliği ve tedaviye direnç nedeniyle riskli bir hastalıktır. Aile ve sosyal roller gibi alanlarda belirgin olarak sorunlara neden olur. Yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürür. Yinelemenin sık olması depresyon tedavisindeki en önemli zorluklardan birisidir. Depresif hastaların hafif ama süreğen kalıntı belirtiler yaşadıkları 1970’li yıllardan beri bilinmektedir. Kalıntı belirtiler depresif belirtilerin daha hafif formlarıdır.

Uzman psikiyatrist Aslı Bostancı ile telefonda konuşmak için hemen tıkla!
HEMEN ARA

 

Diğer popüler yazılarımızı da seveceksiniz:

 

Zihnimizi nasıl kontrol edebiliriz?

Aşkı ne zaman bulacağız?

Ne Kadar Sağlıklıyız?

Ay tutulması nedir?


Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...