Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

Sevdiğiniz kişinin hayatınızın aşkı olduğunu nasıl anlarsınız?

Herkes hayatı boyunca yanında olacak bir hayat arkadaşının arayışındadır. Bunun nedeni, aile kurabilme, hayatınızı yalnız başınıza geçirmeme isteğidir. Fakat bu arayışta seçici davranmak gerekir. Çünkü kötü haber şu ki, hayat arkadaşınızın kim olacağına karar vermek zor bir iştir. Fakat iyi haber, onu bulduğunuzda anlamanız hiç zor olmayacaktır.

İnsanoğlu sosyal bir varlıktır ve yaşamı boyunca birçok ilişki yaşar. Bu ilişkiler sosyal ihtiyaçları giderme ve bir arayışı gerçekleştirme sebebiyle oluşabilir. Hayatınızı birleştireceğiniz kişiyle karşı karşıya geldiğinizde ise bu kişinin farklı olduğunu anlar ve hissedersiniz. Bu durumda onunla kurduğunuz ilişki önceki ilişkilerinize göre daha ciddi bir yörüngede seyredecektir. Karşınızdaki kişinin de sizinle ciddi düşündüğünü anlamanın bazı yolları bulunmaktadır. Mesela partneriniz, sizin yanınızda dikkatsiz davranıyor, konuşmalarına ve davranışlarına eskisi kadar dikkat etmiyorsa bu sizin önemsemediği anlamına gelmeyebilir. Elbette sizi rencide eden davranışlar içinde bulunuyorsa kendisini uyarmanız gerekecektir. Ama kendi ailesiyle birlikteyken bulduğu rahatlığı sizinle bulmuş olması, sizi benimsediği ve kendi benliğini değiştirme gereği duymadığı anlamına gelmektedir. Bu da ciddi ilişkilerde görülen belirtiler arasındadır.

 

 

Her insan, sevdiği ve beraber olduğu kişiyi sahiplenir. Bu bir ilişkinin doğasındandır. Eğer özgürlüğünüze ve öz saygınıza mâni olmuyor, sizi tehdit etmiyorsa bu sahiplenmenin hoşunuza gitmesi gerekir. Nitekim ciddi bir ilişkide karşınızdaki kişi sizi daha çok sahiplenecek ve korumaya çalışacaktır. Taraflar birbirlerini öncekinden daha çok gözetiyorsa, ilişki ciddi bir yörüngeye girmiş demektir.

İlişki falınıza baktırıp geleceğiniz hakkında etkili cevaplar alabilnek için buraya tıklayınız
HEMEN ARA

Birlikte yaşamak, birlikte zaman geçirmek de ilişkinin en önemli koşullarındandır. Eğer partnerinizi görmemeye dayanamıyor, onunla olmadığınız anlarda bile ona bir şekilde ulaşmaya çalışıyorsanız, ilişkiniz ciddi bir yola girmektedir. Onunla olmadığınız her an onu özlüyorsanız, evliliği düşünmemeniz için hiçbir sebep yok.

 

Birlikte olduğunuz insanın dünyasına girebilmek de bu ciddi yörüngenin sağlamlaşması için oldukça önemlidir. Bu partnerinizle aynı müzik zevkine, aynı dünya görüşüne sahip olmalısınız demek değildir. Fakat birbirinizin dünyasına girmeye, anlamaya çalışıyor ve onu yer yer benimsiyorsanız, bu karşınızdaki kişiyi ciddi anlamda benimsediğinizin ve onunla bir hayatı geçirmeye çabaladığınızın göstergesidir.

O halde diyebiliriz ki, hayatınızı birleştireceğiniz insanı fark etmeniz sandığınız kadar zor olmayacaktır. İkinizin de davranışları karşılıklı olarak değiştiğinde, daha samimi ve sahiplenici bir hâl aldığında artık aynı hayatı paylaşmaya hazırsınız demektir. Bunun için değişmeye ve gelişmeye açık olmalı, bu insanın hayatınızdaki öncekilerden farklı bir biçimde var olmasına izin vermelisiniz. Bunun vereceği mutluluğu başka hiçbir şeyde bulamayacağınızdan emin olabilirsiniz.


Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...