Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

BENCİL SEVGİLİYİ NASIL DİZE GETİRİRSİNİZ?

Sevgilinizi çok seviyorsunuz, onsuz bir hayat düşünemiyorsunuz o ise kendisinden başka bir şey düşünmüyor mu? Hiçbir planına dahil olmadığınızı, sizin fikirlerinizin önemsenmediğini, sadece onun zevkine göre yaşadığınızı düşünüyorsanız Denis Uzmanımızın yazısını okumalısınız. Bencil insanlar var, evet ama onlarla başa çıkma yöntemleri de var! Bencil sevgilinizle yaşama rehberi işte karşınızda.

Bencil kişilerle mücadele ettiğimiz anlar hayatımızın en zor anlarıdır. Eğer sosyal hayat içerisinde bencil kişilerle karşılaşıyorsanız ya bu kişilerden uzaklaştığınızı ya da bu kişilerle uzunca tartışmış olduğunuzu bilim adamları kanıtladılar. Bencil kişilikler etraftaki kişilerle sağlıklı bir iletişim içinde olamazlar. Onlar için hayat, onlar dünyaya geldiği için vardır. Dünyanın kurulma amacı kendileridir ve her şeyin merkezinde kendileri vardır. Bu tip kişilerle uğraşmaktansa kaçmayı tercih etmeniz oldukça normal bir davranıştır. Fakat öyle durumlar oluyor ki insanoğlu bilinçaltı isteklerine bazen karşı gelemiyor. Bu karşı konulmaz duygulara bizler aşk, tutku, cinsellik ya da karşı koyamadığınız tüm duygusal isimleri verebiliriz. Özellikle duygusal ilişkilerde aşık olduğunuz kişi bencil bir kişiyse işiniz oldukça zordur.

Şimdi bencil kişilikte biriyle duygusal beraberlikte nasıl iletişim kurmanız gerektiğini sizlere anlatacağım. Öncelikle bilmenizi isterim ki karşı taraftaki kişiyle iletişimizi kuvvetli tutmak için ilk etapta yapılan en büyük hata onu sürekli övmektir. Onun temel ihtiyacı olan bu ‘’BEN’’ duygusunu sizin beslemeniz bir süre aranızı iyi tutar ama daha sonra bu kişi sizden daha fazlasını ister. İlk etapta aklınızın bir köşesinde bunu hep tutmanızı istiyorum.  Asla ÖVGÜ YOK….


Bencil kişiler;   

Siz onun istemediği bir şeyi yaptığınızda bunu sorgular. Gereksizliğini vurgular. Ama aynısını o yaptığında, içine mantık koyar, duygu koyar, olmadı “ canım böyle istedi” der ve noktalar. Söylediği her şeyi kesin doğrulara dayandırır. Hatta istatistik bile kullanabilir.   İçten özür dilemez. Diliyorsa konu uzamasın, tepkiniz sertleşmesin diyedir. Kendi istediği veya yapmadığı bir şeyi sizin de yapmanızı istemez. Kriter veya filtre olarak kendini görür. Bazı şeyler mantığına uysa bile, yapmamak için bahane bulur. Zorlandığında veya sıkıştığında sık sık “ama” kullanır.  Dışarıya güçlü görünür. Ama kulağı insanların onun hakkındaki düşüncelerdedir. İstediği şey ile ilgili ısrarcıdır. Genelde aile ve eşine karşı daha agresif ve serttir. Dışarıda ise  onaylanmak için daha uyumludur. Genelde çok az pişmanlık duyar. Sürekli beslenmek için birine yapışır. Ailesini istekleri ve beklentileriyle dize getirmiş olabilir. Şımartılmış veya aksine ihmal edilmiş bir çocukluk yaşamış olabilir.

Siz de okurken yoruldunuz değil mi? Bunun gibi daha nice özellikleri vardır ve sizin bir ömür geçirmek için seçtiğiniz kişi böyle biriyse tavsiyem hemen arkanızı dönün ve güzel hayatınıza devam edin.  Oldu ki siz savaşçı bir yapıda biriyseniz ve savaşarak bu durumun üstesinden geleceğinizi düşünüyorsanız, yukarıda saydığımız özelliklerin hepsiyle savaşmak için şimdiden iyice uykunuzu aldığınıza emin olun çünkü açık bir zihin olmadan savaşta asla başarılı olamazsınız. Tabiî ki iradeniz de oldukça önemli…

En iyi uzman ve falcılardan aşk hayatınız hakkında kişisel tavsiyeler alın ►
Hemen Ara


Onlara,

Sınırlarınızı her saldırı veya tacize rağmen net çizmelisiniz : örneğin ‘hayır ben bu konuda senin gibi düşünmüyorum’ diyebilmelisiniz. Size karşı zedeleyici ve  üzücü tavırlar ile ilgili net olarak hissettiğiniz duyguyu yaşayın. ‘Bunda üzülecek ne var?’ dese bile duygunuzu yaşamaktan vazgeçmeyin. Israrcı olduğu konularda  sizin üzerinizdeki silahları kullanmasına izin vermeyin. İçinizdeki kırılgan çocuğu güçlendirin. İçinizdeki kırılgan çocuk, kırılmaktan korktuğu için muhtemelen boyun eğiyor ya da gerginlikten kaçıyordur. Daha önce evet dediğiniz şeylere farkındalığınız oluştuğu andan itibaren “hayır” diyebilirsiniz.  “Önceden neden evet diyordun?” gibi baskı olursa onun baskı yaptığını ve onu kırmamak için olduğunu ifade edin.  Yaptığınız her şeyi onun onayına sunmayın. Eğer sunmanızı istiyorsa, aynısını yapmasını gerektiğini hatırlatın. Size üzdüğü yerde üzüntünüzü asla gizlemeyin. O anki duyguları hem yaşayın hem de ifade edin. Size ne hissettirdiğini anlaması için -hoşlanmasa bile- duyguyu yaşatın. Onu eleştirmenize izin vermiyorsa, sizin de izin vermeyeceğinizi ona bildirin.

Denis Bey ile birebir konuşmak ve gelecek hakkında sorularınızı sormak için tıklayınız ►
Hemen Ara

İletişimde sandviç yöntemini kullanın. Eleştirilerde sürekli olumsuz değil, önce bir olumlu sonrasında ise bir olumsuz davranışı anlatın. (Mesela: Akşam yemeğini seninle yediğimde çok mutlu oluyorum. Ama masaya kurmaya  yardımcı olmadığın için yetiştiremiyorum. Eğer masayı kurmaya yardım edersen çok sevinirim. Böylece beraber hazırlamış ve yemiş olmamız benim için daha mutlu edici olur.)   Bencil insanlar, aslında bilgi ve empati eksikliği yaşarlar. Belki de iletişimde en çok bunu öğretmek ve fark etmek gerekiyor.

Bu dediklerimi sabrınızın olduğu kadar yaparsanız ve sınırlarınız dışına çıkmazsanız yaklaşık bir yıl içerisinde olumlu yönde gelişmeleri göreceksiniz. Bireysel gelişiminizde sağlıklı ve güzel bir yıl diliyorum…

 


Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...