Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

Ay tutulması nedir?

Dünya’nın ay ile güneş arasına girmesi olayıdır. Ayın dünyanın gölgesine girmesi ile güneşten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Ay tutulması, dolunay zamanında ve ayin düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Güneş karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında dünyanın gölgesi aya düşer. Bu 1.360.000 km uzanan gölge konisi ay uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir. Ay saatte 3456 km hareket ettiği için, ortalama ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir.

Ay tutulması, yeryüzünün ayın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir. Ay’a karşı olan dünya yüzeyine çarpan güneş ışınları dünyanın atmosferi tarafından kırıldığı için, ay tutulmasında ay tamamen kaybolmaz. Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, dünyanın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu zayıf ışık kalıntıları görünürlüğü mahalli atmosferik şartlara bağlı olarak Ay’ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır. Ay dünyanın etrafını dönerken ay düğümlerinden birine giderek yaklaşır ve 12-24 derece içindeyken dolunay meydana gelir. Dolunay düğüme ne kadar yakın olursa ay tutulması da o kadar büyük olur. Kuzey ve güney ay düğümlerine 12° 15 yakınlıktaysa dolunay olursa parçalı tutulma eğer tutulma ay düğümlerinden 0° ile 3° 45 arasında ise bu tam tutulmadır ayrıca bu uzaklık 3° 45 ile 6° 0 arasında ise hem tam hem de parçalı tutulma olur. Yılda iki kez ya da üç kez ay tutulması olur.

Astrologlarımız seni telefonun ucunda bekliyor!
HEMEN ARA

Ay tutulmaları duygusal, bireysel ve aile ’ye ait konuları durumları da göstermesine rağmen daha içsel kalan etkileri tetikler ayrıca bu durum toplumu politik siyasi hayata yansımaları da olmaktadır. Bu dönemde insanlar daha dışa dönük aktif olmak yerine içe çekilme olan durumu gözden geçirme yalnızlığı tercih etme eğilimleri olabilmektedir. Bu dönemde önemli kararları vermekten kaçınmak iyi olacaktır. Ay tutulmaları kişisel yaşamamızda bazı güvensizliklerde getirebilir. Güneş ve ay tutulmaları arasında ki fark; Güneş tutulmasının sonuçlarının daha dışsal olarak görülmesi kişinin hayat üzerinde daha fazla olay bazında etki oluşturması kişiyi gözle görülür şekilde harekete geçirmesi, ay tutulmalarının ise daha içsel ve duygusal bazda olayları uyandırmasıdır. Kişisel bazda tutulmaların tutulmanın harita üzerinde etkili olması için; haritada hangi eve düştüğü, doğum haritasında ASC, MC, ve gezegenlere 5 derece orb içinde mi ? doğum haritasında herhangi bir açı kalıbı üzerinde irtibat kuruyor mu? tutulma başka bir transit gezegenle irtibatı var mı ? Tutulmanın yönetici gezegeni ve bu transit gezegen doğum haritası  progress ve güneş dönüş haritalarındaki herhangi bir gezegenle irtibat halinde mi? Tutulmanın herhangi bir sabit yıldızla irtibatı var mı ? gibi etkilere bakılmalıdır, her tutulmadan herkes etkilenecek diye bir kavram yoktur bu kanlı ay tutulması da olsa değişmez, tutulma haritası yukarda bahsedilen faktörlere bakılarak karar verilmelidir.


Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...