Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

Burcunuzun Mitolojik Tarihi Hakkında Her Şey!

Burçların doğuşunun mitolojik hikayesini öğrenmeye hazır mısınız ? İşte 12 sembolün seçilme biçimleri :

Koç (21 Mart-20 Nisan): Yunan mitolojisinde, Yason’un iradesinde denizde ilerleyen Argo gemisindeki Argonot'un “Altın postu” araması hikayesine dayanır. Altın postu taşıyan koç sonunda gökyüzüne çıkarak burada yerini alır.

 

Boğa (21 Nisan-21 Mayıs): Tanrı Zeus, Prenses Avrupa’yı Girit’e götürmek amacıyla boğa kılığına girer. Boğa denizde yüzerek Avrupa ile birlikte kıyıdan uzaklaşırken sadece vücudunun yarısı görünür bu sebepten gökyüzünde yarım boğa şeklindedir.

 

İkizler (22 Mayıs-21 Haziran): Sparta kraliçesinin 2 oglu vardir, Castor ve Pollux. Castor'un babası Kral Tyndareous iken Pollux’un babası Kral Zeus'tur dolayısıyla ölümsüzdür. İki kardeş önceleri Argonotlar'a denizde yardımcı olurlarken sonra gökyüzünde bütün gemilere yol göstermeye başlamışlardır.

 

Yengeç (22 Haziran-22 Temmuz): Mitolojik kahraman Herkül çok başlı Hydra ile savaşırken bir yengeç kıskaçları ile ayaklarına tutunur. Herkül istemeden zavallı yengeci ezer ve yengeç göğe, cennete yükselir.

 

Aslan (23 Temmuz-23 Ağustos): Roma mitolojisine göre Aslan, Ay'dan gelir. Fakat Herkül'ün başardığı 12 büyük işin birincisinde Herkül tarafından öldürülür ve tekrar gökyüzüne gönderilir.

 

Başak (24 Ağustos-23 Eylül): Bazı kültürlerde adalet bazılarında ise mısır Tanrıçasıdır. Genel olarak dizine bir çocuk oturtmuş, bir elinde zafer alameti anlamına gelen hurma dalı, diğer elinde buğday başağı olan bir genç kız olduğu kabul edilir.

Gül Çelebi uzmanımıza fal baktırmak veya astroloji hakkında görüşlerini almak için tıklayınız
HEMEN ARA

Terazi (24 Eylül-23 Ekim): Başlangıçta Akrep Burcu'ndaki akrebin kıskaçları olarak düşünülen bu burç, sonradan Romalıların bu tarihlerde gece ile gündüz eşit duruma geldiğini anladığından denge ve eşitlik anlamında teraziyi kabul ettiler. Ek bir bilgi olarak, terazi orijinal isimler içinde canlı bir varlığın ismi verilmemiş tek burçtur.

 

Akrep (24 Ekim-22 Kasım): Mitolojiye göre Avcı Orion'u öldüren şey akreptir. Bu nedenle de gökyüzünde Akrep yükselirken Orion takımyıldızı ufkun altına iner, gökyüzünde ikisi beraber bulunmazlar.

 

Yay (23 Kasım-22 Aralık): Yunan mitolojisinde Tanrı Pan'ın oğlu ve okçuluğu ilk icat eden Crosus’tur. Crosos, yarı insan yarı canavar, ok ve yayını akrebin kalbine doğrultmuş insan başlı bir at görünümündedir.

 

Oğlak (23 Aralık-20 Ocak): Yunan mitolojisinde keçi kafalı Tanrı Pan olarak bilinir. Nil nehrine daldığında canavar Typhon’dan aceleyle kaçtığı için alt tarafı balık kuyruğu olarak kalmıştır.

 

Kova (21 Ocak-19 Şubat): Kökeni Mezopotamya'ya uzanan bir semboldür. Yunan mitolijisinde de kaz ve tavus kuşu figürleriyle gösterilen bir burçtur. Ayni zamanda Olimpus dağına götürülüp orada Tanrı Zeus tarafından diğer Tanrılara şarap dağıtmakla görevlendirilen bir çobanı temsil eder.

 

Balık (20 Şubat-20 Mart): Bu burç Babilliler zamanında kuyrukları birbirlerine bağlı iki balık olarak gösterilir. Romalılara göre ise nehre girip yine canavar Typhon geldiğinde yüzerek kaçan Venüs ve oğlu Cupid'den başkası değildir.

 

<<< Bütün uzmanlarımızı görmek için buraya tıklayınız >>>


Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...