Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

Evlilik Korkusu Nedir? Erkekler Evlilikten Neden Korkar?

Elif Kalendaroğlu

Elif Kalendaroğlu

 

Gamofobi nedir?

“Ölüm bizi ayırana dek...”

Evlilik, iki bireyi birbirine bağlayan en kutsal bağ. Haliyle, evlilik düşüncesi çoğu insanın hayallerini süslüyor. Ancak bunun yanı sıra evlilikten korkan, aşık olduğu halde evliliğin sorumluluklarından kaçmayı tercih edenler de var. Peki evlilik korkusu neyden kaynaklanır?

“Gamofobi” yani evlilik korkusu; genellikle birine bağlanma korkusu olarak biliniyor. Evlilik korkusu erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülüyor.  

  

Peki evlilik korkusunun nedenleri nelerdir?

Olumsuz evlilik örnekleri

Gamofobinin bilinen en büyük sebebi, kişinin anne-babası ya da çevresinde gözlemlediği sorunlu, olumsuz evlilikler dolayısıyla bağlanma korkusu yaşamasıdır. Kişi, önündeki kötü örneklerden hareketle evliliğin sorumluluklarını asla yerine getiremeyeceğini düşünür, başarısızlık hissine kapılır. Örneğin küçükken anne babası boşanmış ya da aile içi şiddete tanık olmuş çocuklar evlilik kararını daha zor verir.

Kişisel Güvensizlik

Kişisel güvensizlik, insanlarda gamofobi için önemli bir neden olabilir. Evlilik kolay kolay yürütülmüyor, yüzlerce sorumluluk evli bireylere yükleniyor. Hayatta kendine güveni daha az olan insanlar evliliğin getirdiği sorumlulukları aşabilecekleri konusunda daha çok korku duyuyor ve bu birine ömür boyu bağlanma düşüncesini benimseyememelerine yol açıyor.


Ufukta evlilik var mı? Arayın, öğrenin: 00902129002511 >


Depresyon

Evlenme ve bağlılık korkusu diğer depresif koşullarla da desteklenebilir. Bir kişi aslında evlenmek için istekli olabilir, ancak yaşadığı depresyon onda bu konuda geçici bir güvensizlik yaratmıştır. 

Evlilik korkusunun üstesinden nasıl gelinir?

Evlilik korkusunu yenmek için kişinin kendine olduğu kadar başkalarına da güvenmesi gerekir. Bu yüzden her şeyden önce başkaları konusundaki önyargıları bir kenara bırakmaya çalışmak çok önemli. Kişinin evlilikten beklediklerini iyi bir şekilde tanımlaması, bunları listelemesi, ardından bu beklentilerinin ne derece gerçekçi olduğunu doğru bir şekilde ortaya koyması işe yarayabilecek yöntemlerdendir. Bunun için yardım almaktan çekinmemeli, zira evlilik korkusunu yenmek için yapılabilecek en doğru şey psikolojik destek almak.

 

Diğer popüler yazılarımız:

 

 

 


Elif Kalendaroğlu

Elif Kalendaroğlu

Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...