Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

2019 Çocuk Sahibi Olmak İçin Doğru Yıl Mı?

Elif Kalendaroğlu

Elif Kalendaroğlu

Hamile Kalmak İçin Tüyolar

Tam anlamıyla mutluluğa ermek için tek ihtiyacınız olan şey bir çocuk... İlişkiniz ciddi ve ilerlemeye devam ediyor, bu sebeple aşkınızı daha somut kılmak için bebek düşünmeniz oldukça doğal. Hakikaten de şahane fikir! Peki 2019 yılında hamile kalacak mısınız? Yıldızların bu konuyla ilgili size söylecekleri var…

2019 burç yorumlarınız >

Aile kurmaya mı karar verdiniz? Bravo! Birlikteliğinizi somutlaştırmak daha güzel bir yöntem düşünülemezdi zaten. Bebeğinizi kucağınıza almaya hazırsınız ve projenizi gerçekleştirmek için her şeyi yapıyorsunuz, geriye hamile kalmanız için bilmeniz gereken birkaç tüyo kalıyor!

Ne zaman hamile kalabilirim?

Dünyaya çocuk getirme kararı kolay bir iş sayılmaz ve haliyle kafanızda soru işaretleri var: Hamile kalmak için ne kadar zaman gerekir? Korunmayı ne zaman bırakmalı? Öncesinde neleri bilmek gerekir? Ve eğer, çocuk yapma konusunda sıkıntılarla karşılaşılırsa ne yapılmalıdır?

Peki ya baba adayı? Onun gerçekten hayatınızın erkeği olduğundan emin misiniz? Bebeğiniz için ideal bir baba olmaya hazır mı?

Ne kadar sürede hamile kalınır?

Kadınlar, annelik sorusunu düşünmeye başlar başlamaz kadınsılığına, kendini algılayış biçimine, bedenine ve elbette üreme fonksiyonuna yönelir. Kısır olmak ve hamile kalamamak korkusu oldukça sık karşılaşılan bir durumdur ve yalnızca birkaç aylık deneme sürecine rağmen kaygılanan kadınlar hiç de az değildir. Strese gerek yok!


👍 Önemli not: Bebek yapmak için gereken ortalama süre 6 ile 12 ay arasındadır. Yalnızca beş kadından biri ilk aydan hamile kalmayı başarır.


Bebeğiniz sizi bekletiyor mu? Daha ilk aylardan hamile kalma denemeleriniz sonuç vermiyorsa paniğe kapılmayın ve bunları aklınızda tutun:

 

2019'da hamile kalacak mısınız? Medyumlarımıza sorun >

 

  • Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız vücudunuzun yeniden çalışmaya koyulması için zamana ihtiyacı olabilir. Sonuçta yumurtalıklarınızın faaliyetleri kimyasal olarak engelleniyordu ve bu sebeple eski işleyişlerine dönme sürecinde sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz.
  • Yumurtlama her şeyden önce psikolojik yönü ağır basan karmaşık bir süreçtir. Sakinleşin, bedeninizi ve bedeninizin fonksiyonlarını öğrenmeye çalışın. Her şeyi kontrol etme isteğinizden vazgeçin. Bu davranışızla bilinçaltını düzeyinde yumurtlama sürecini bloke edebilirsiniz. Ayrıca stres hormonlarınızı etkileyip de yumurtlamanıza engel olabilir. Dolayısıyla sakin olmaya çalışın. Neticede siz de bir makine değilsiniz!
  • Her yumurtlama döneminde yalnızca %20 oranında hamile kalma şansına sahipsiniz. Bunun yanısıra döllenme gerçekleşmesine rağmen yumurtanın rahme yerleşememesi oldukça yaygın bir durumdur. Kadınların büyük çoğunluğu bunu fark etmez ve yalnızca regl olduklarını düşünürler. Bu süreç oldukça karmaşıktır ve vücudunuzun verdiği sinyallere kulak vermeniz gerekir.

Bebekten önce check-up yaptırın!

Hamile kalmak için denemelere başlamadan önce doktorunuzdan randevu alın ve ona çocuk yapma isteğinizi dile getirin. Doktorunuz size gerekli tüm bilgileri verecek ve sağlığınızın ayrıntılı bir incelemesini yapacaktır. Bu sayede ilerki zamanlarda yaşanabilecek tatsızlıkların önüne geçmiş olacaksınız.

Kontrol edilmesi gereken önemli noktalar

Dişleriniz : Bebeğinize kan yoluyla bulaşmaya müsait mikroplar taşıyan çürüklerinizi tedavi ettirin.

Ailenizin tıbbi geçmişi : Diyabet, hipertansiyon vs…

Kan grubunuz : Rh faktörünüz negatifse doktorunuza bildirin.

Alkol ve sigara kullanımınız : Eğer mümkünse bırakmak için yardım almayı düşünün

Kilonuz: Çok zayıf ya da çok kilolu olmak doğurganlığınızı etkileyebilir.

Toksoplazmoz ve kızamıkçık : Bağışıklığınız var mı? Aşılarınızı zamanında yaptırıyor musunuz?

 

hamile

 

Ne zaman hamile kalacaksın? Falcılarımıza sor >

 

Kısa sürede hamile kalmak için 4 öneri

Her şeyiniz hazır, korunmayı bıraktınız, check-up yaptırdınız ve reglinizdeki en ufak gecikmenin yolunu gözlüyorsunuz! Kısa sürede hamile kalmanıza yardımcı olacak birkaç tavsiyemiz var:

  • Sağlıklı bir beslenme düzeni edinin ve düzenli olarak fiziksel aktivite yaptın.
  • Genelde aylık döngünün on dördüncü gününe karşılık gelen yumurtlama dönemlerinizi hesaplayın. Ayrıca eczanelerden yumurtlama testleri de edinebilirsiniz.
  • Uzmanlar günaşırı cinsel ilişkiye girmeyi tavsiye ediyor.
  • Doğurganlığınızı azaltan her türlü alkol ve tütün ürünleri kullanımınıza son verin.

Erkekler içinse…

  • Sıcağın spermler üzerindeki zararlı etkileri göz önünde bulundurarak dar pantolonlara elvede deyin ve rahat iç çamaşırları ve kıyafetleri tercih edin!
  • Telefonunuzu cebinizde uzun süre taşımayın. Yapılan bir çalışmaya göre telefonun yaydığı dalgalar spermlere zarar veriyor.
  • Yaşam tarzıyla ilgili birkaç öneri: Eğer spermlerinizin formda olmasını istiyorsanız sağlıklı beslenin, alkol ve sigaradan uzak durun!

Diğer en popüler yazılarımız:

 

 


Elif Kalendaroğlu

Elif Kalendaroğlu

Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...