Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

İlişkilerde Değer Vermek ve Değer Görmek İçin İpuçları

Aşkta Çekim Yasası Kanunları

Çekim yasasında iki önemli bileşen vardır.

Çekim gücümüzü sadece başkalarına verdiğimiz değer ya da davranışlar değil, kendimize verdiğimiz değer ve davranışlarımız da belirler.

 

Online Falın 10dksı 1 Euro! > 

 

Kendimize değer vermediğimiz sürece ne başkalarına değer verebilir ne de değer görebiliriz. Beni yakından tanıyanlar hayatımda saygının ne kadar büyük bir yeri olduğunu bilirler. Her zaman karşımdakine saygılı davranmaya özen gösteririm. Bu, öncelikle kendime olan saygımdan kaynaklanır.

En büyük yanılgımız şudur: Başkalarına iyi davrandığımız sürece aynı iyiliği göreceğimizi sanırız. Ancak üzülerek belirtiyorum ki karşısındakine iyi davrandığı halde kötü muamele gören çok insan var. Özellikle kadın danışanlarımdan bu cümleyi sık sık duymaktayım: “Ben ona yıllarımı verdim, üzerine titredim.” Karşılığında aldıkları değersizlik duygusu ve kötü muameleden başka bir şey değil...

Şiddet mağduru bir danışan bana ilk geldiğinde öncelikle şiddet gördüğü ya da aldatıldığı ilişkide (şiddet derken bu sadece fiziksel değil aynı zamanda ruhsal şiddetten de bahsetmekteyim) kalmasındaki nedenleri araştırırım.

 

Marta'yla sorunlarınızın nedenini öğrenin >

 

Önemli olan parterin davranışından çok, kişinin kendisine nasıl davrandığıdır. Çünkü partner, burada ayna görevi görmektedir. 

Bu maalesef çok sık karşılaşılan bir paradokstur. İnsanlar umutsuzluk içerisinde karşısındakine iyi davranmaya çabaladıkça, kendine daha kötü davranmaya başlar. Bunun sonucunda da çevrelerinden, partnerlerinden hakarete varan kötü muamele görürler.

Ebette ki size çevrenizdeki kişilere ya da partnerinize kötü davranın, kabalık edin demiyoruz. Ancak çevremizdeki kişilere yada partnerimize özen gösterirken, kendimize sağlıklı bir şekilde saygı duymadığımız sürece yaydığımız enerji bize sevgi olarak dönmeyecektir.

Kendinizi sevmediğiniz sürece, başkalarına yaptığınız iyilikler, temelinde korku, suçluluk duygusu, ya da kabul görme ihtiyacı yatan manipülatif davranışlar olmaktan öteye geçmeyecektir.

Çekim yasası uyarınca, mutsuzluktan kaynaklanan bu tür davranışların mutsuzluk, sevgisizlik yaratması kaçınılmazdır. Dolayısıyla, davranışlarınız ne kadar kibar ve sevgi dolu olursa olsun, motivasyon kaynağınız olumsuzsa, sonuçlar da benzer şekilde olumsuz olacaktır.

Bir danışanımın bilinçaltına indiğimizde acı bir gerçekle karşılaştık. Danışanım, küçükken annesinin dediklerini yapmadığında annesi onu artık sevmeyeceğini söyler, artık annesi olmayacağına dair tehditler savururmuş. Danışanım bu inancı tüm insanlara yaymış, genel bir davranış kalıbı haline getirmişti. İnsanlara, partnerine karşı son derece saygılı ve sevgi dolu olmasına rağmen hak ettiği değeri ve saygıyı görmemişti.

Çünkü motivasyon kaynağinın içinde olumsuz enerji vardı. Sevilmeme, kabul görmeme, değer görmemeden kaynaklı bir korku besliyordu. Bunun yanı sıra gerçekten iyi niyetli, saygılı ve sevecen bir kadındı ve maalesef ki kendisine karşı değildi.

Bunu fark ettikten sonra bilinçaltındaki yanlış inançları olumlu hale getirip kendisinin olumlu yönlerini görmesini, sevgiye layık olduğunu anlamasını sağladık. Danışanım, hayatından birçok insan çıkardı. Hayatında kalan kişiler ise mucizevi bir şekilde değişim gösterdi ve danışanıma karşı daha saygılı ve sevgi dolu davranmaya başladılar.

Ve o günden sonra sevgili danışanım bir daha kendini değersizleştiren hiçbir ilişkinin içinde olmadı.

MEDYUM MARTA

 

Diğer en popüler yazılarımız:

 

 


Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...