Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

Çok Sık İş Arayanların Hayatını Kolaylaştıracak 5 Taktik

Elif Kalendaroğlu

Elif Kalendaroğlu

İş hayatınızdan memnun musunuz? Eğer cevabınız hayır ise, hiç dert etmeyin, sorun sizde olmayabilir. Yurtdışında yayınlanan bir çalışmaya göre, çalışanların %74'ü sürekli olarak bir iş arayışı içindeymiş.

 

Bu kadar yüksek bir iş değişimi sirkülasyonu potansiyeli varken, birlikte kısa ya da uzun süre birlikte çalıştığınız kişilerle yollarınızı ayırırken, kariyeriniz adına yapabileceğiniz birkaç küçük hamle hakkında ipuçlarını sıralamak istedik.

 

  1. İş Sosyal Ağlarında Çevrenizi Genişletmek

Birebir çalıştığınız ve çalışma şeklinize aşina olan çalışma arkadaşlarınızı işten ayrılmadan önce, iş sosyal ağlarında (LinkedIn, Xing vb.) ekleyebilirsiniz. İleride iş görüşmesine gideceğiniz firmayı araştırırken, çevrenizdeki kişileri veya ikinci dereceden bağlı olduğunuz kişileri şirket, pozisyon ya da görüşeceğiniz kişi hakkında bilgi almak için ulaşılabilir kılacaktır.

 

  1. Referans Yazıları İstemek

En sık birlikte çalıştığınız üst düzey yetkili kişilerden iş sosyal ağlarında size referans yazıları yazmalarını isteyebilirsiniz. Günümüzde başvuru yaptığınız şirketler sosyal medya kanallarını da adayları araştırmak için kullanabiliyor, dolayısıyla online bir platformda hakkınızda yazılmış pozitif bir yazı, sizi rakiplerinize karşı daha güçlü bir konuma getirecektir.

 

  1. İşyerinizden Ayrılırken Çalışma Arkadaşlarınızla Vedalaşmak

Birlikte çalıştığınız kişilerden %74'üyle tekrar karşılaşma potansiyeliniz olduğunu varsayarsak, ayrıldığınız iş yerlerinden ciddi bir sorun yaşamadığınız sürece ılımlı ilişkiler içinde ayrılmanız kariyeriniz açısından ciddi bir öneme sahip olabilir. Yakın çalıştığınız kişilere ek olarak, birlikte bir kahve içtiğiniz bir kişi ile bile vedalaşmak akılda kalmanızı sağladığı gibi, iş çevrenizi daha da genişletmenize yarayacaktır.

İş sıkıntılarından nasıl kurtulursun?
HEMEN DANIŞ
  1. İletişimde Kalmaya Devam Etmek

Ayrılırken özellikle de çevresi geniş iş arkadaşlarınızın iletişim bilgilerini almayı ihmal etmeyin. Çok sık olamasa da bir kahve içimlik veyahut eski iş yeriniz yakınına yolunuz düştüğünde kısa bir ziyaret için zaman ayırmaya çalışın ki kendinizi unutturmayın. Nerede, ne zaman acil bir anda rehberinizi karıştırmanız gerekeceğini kestiremezsiniz.

Kariyerinde nasıl ilerleyeceksin? 
HEMEN DANIŞ
  1. Önemli Günleri Hatırlamak

Tüm insanlar doğumgünlerinin hatırlanmasından hoşlanır. Bir kısa mesajla bile olsa, insanların önemli günlerini kutlamak gibi ufak jestler, insanların hafızasında pozitif duygularla kalıcı bir yer edinmenizi sağlayacaktır.


Elif Kalendaroğlu

Elif Kalendaroğlu

Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...