Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

Enerjinizi yüksek tutmanın yolları nelerdir?

Elif Kalendaroğlu

Elif Kalendaroğlu

 

Yorgunluğu üzerinizden atıp enerjinizi nasıl hızla yükseltirsiniz?

Yoğun iş temposu, günlük koşuşturmacalar derken bir bakmışsınız enerjiniz uçmuş gitmiş. Gün boyunca enerji seviyenizi nasıl yüksek tutacağınıza dair altın birkaç öneri yazımızda:


1. Lifli Sebze Suları Tüketin

 

Taze sebze suyu içmek vücudunuzu ayakta tutmakta harika bir araçtır! Meyvenin sıkılması esnasında elde edilen lifler, vücudunuzun emilmesini ve sindirilmesini kolaylaştırır. Vücudunuzun iyi beslnerek daha az çalışması nedeniyle, enerjide bir artış fark edeceksiniz. Ek olarak, sebzelerin suyunu içmek, hücrelerinizi beslerken vücuttan toksinleri yok etmeye yardımcı olur.


2. Daha İyi Uyku Çekin

 

Gece geç yatmak ertesi gün bitkin hissetmenize neden olabilir. Siz uyurken vücudunuz günün hasarını düzeltir ve onarır. Vücut tarafından üretilen hücre aktivitesinin bir yan ürünü olan adenozinin, insanların yorgunluk hissetmesinde bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Gün içinde, uyku esnasında adenosin birikir, bedenlerimiz sistemimizi temizler ve böylece uyanık olmamıza yardımcı olur.

Uyku sıkıntınıza son vermek için bizi arayın
Hemen Ara

Uyku sorunlarınız varsa, aşağıdaki ipuçlarından bazılarını deneyin:

  • Yatmadan ve hafta sonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatlerde uyanarak tutarlı bir uyku programı yapın. Bu, iç vücut saatinizi düzenlemeye yardımcı olacaktır.
  • Gündüz saat üçten sonra kafeini eleyin. Kahve ve kola içmemeye özen gösterin.


3. Karbonhidrat Tüketimini Azaltın

Vücudunuza enerji sağlıyorsa da, karbonhidratlar ağır yiyeceklerdir ve kendinizi halsiz hissetmenize neden olabilir. Basit karbonhidratlar, şekerli içecekler, çerezler ve işlenmiş gıdalardaki gibi (beyaz ekmek ve makarna düşünün) vücudunuzdan çabucak yanan şeyler... Hızlı bir enerji sağladıklarına rağmen, kan şekeriniz hızlandıkça ve düştükçe bir kaza meydana gelebilir.

Fındık, baklagiller, tatlı patates, yulaf ve kahverengi pirinç, vücuda sürekli bir enerji kaynağı sağlayacak düşük glisemik karbonhidratlardır.

Bio-enerji ve Reikiyle enerjinizi yenileyin
Size özel tedavi >

4. B Vitamini Alın

 

"Enerji vitamini" olarak da bilinen B12, tüm vitaminlerin en kompleksidir. Tiroid fonksiyonunu destekler ve kan hücrelerini mutlu ve sağlıklı tutar. Suda çözünür bir vitamin olduğu için vücudunuz ekstra miktarda B12 depolayamaz ve yediğiniz gıdalardan veya takviyeden vitamin almakta direnir.

5. Günlük Egzersiz Yapın

Düzenli egzersizi rutininize dahil etmeniz aslında enerji düzeylerinizin artıracağını gösterir. Kaloriyi yakmak ve fiziksel aktivite yapmak, vücudunuzun hücrelerine oksijen ve besin maddeleri gönderir; bu sayede kalp ve ciğerleriniz daha verimli çalışır ve enerji seviyelerini artırır.

 

Aşağıdaki yazılarımızı da seveceksiniz:

Metabolizmayı Hızlandırmanın 10 Doğal Yolu

Gerçek Aşk: İnternetten Bulunur Mu?

Aldatan Erkeklerin 10 Gizli Ortak Noktası


Elif Kalendaroğlu

Elif Kalendaroğlu

Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...