Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

Hayır Demeyi Nasıl Öğrenebiliriz?

Elif Kalendaroğlu

Elif Kalendaroğlu

Hayır Diyebilmek

Genelde neden her defasında evet demek zorunda kaldığımızı gayet iyi biliyoruzdur. İnsanları hoşnut edememekten, ortamların sevilmeyen insanı olmaktan korksak da, hayır diyerek kararlarının arkasında durmak her şeyden önce kişinin kendini sevmesi ve öz benliğine saygı duyması anlamına gelir. Bu nitelikler ruh sağlığımız ve sahip olduğumuz özgüven için vazgeçilmezdir. Mutluluğunuz için, kendinize “evet” demeyi öğrenmeye ne dersiniz?

 

“Özgür olmak, hayır demeyi bilmekten geçer” Jean - Paul Sartre

Suçluluk duymadan hayır demeyi bilmek

Bizi genelde üzerine düşünmeden, bizden istenen her şeye evet demeye yönelten sevilme ve takdir edilme arzusudur. Bu durum, kendimize olan saygımızı yitirmemize ve baskılanmış hissetmemize yol açar. Artık bu köşeye sıkışmışlık haline son vermeye mi karar verdiniz? İşte size kolayca “hayır” demenin yolları :

“Evet ama…” ifadesini kullanın

Hayır diyebileceğiniz bir konumda değil misiniz? Sorun değil! İşe “evet ama…” ifadesini kullanarak başlayabilirsiniz. Bunu yapmak içinse önceliklerinizi belirlemek yeterli olacaktır. Mesela çok yorgun hissediyorsunuz ve birileri sizi akşam dışarı çıkmaya davet ediyor. “Evet ama yalnızca saat 2’ye kadar kalabilirim” cevabını verin ya da patronunuz üzerinde çalıştığınız dosyalara ek olarak yeni bir dosya mı verdi, “Evet ama şu an üzerinde çalıştığım daha acil bir iş var, bununla sonra ilgileneceğim” diyebilirsiniz. İşte bu kadar basit!

Konu üzerinde düşünecek zaman ayırın

Size bir teklif sunulduğunda, hiç beklemeden hemen cevap vermek zorunda değilsiniz, üzerine düşünmek için süre isteyin. Farkındalık meditasyonunun size faydası dokunabilir. Gerçekten de bu teknik dürtülerinizi kontrol etmenizde yararlı olacaktır.

 

Argümanlar sunun ama kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın

Eğer hayır cevabınızı argümanlar eşliğinde verirseniz, karşınızdaki kişinin size kulak verme ihtimali artacaktır. Argümanlar öne sürmek, öfkelenmeden ama her şeyden önce mantıksız senaryolar uydurarak kendinizi haklı çıkarmaya çalışmadan durumunuzu açıklamaya olanak sağlar. Dürüst olun ve kendinizi ifade edin.

 

Özel yaşamınızı koruyun

Kendinize, tutkularınıza, ailenize, ilişkinize zaman ayırmaya hakkınız var, kısacası müsait olmadığınız bazı zamanlar söz konusu ve bu gayet normal bir durum. Bu düşünceyi benimsediğiniz andan itibaren, kendinizi hayır deme konusunda daha rahat hissedeceksiniz ve KENDİ hayatınızın tadını çıkarabileceksiniz.

 

Sağlam durun

Eğer çevreniz sizden evet cevabını duymaya alıştıysa, sizden olumsuz bir cevap duymayı kabul etmeleri zor olacaktır. Hiç önemli değil, neticede bu sizin seçiminiz, dolayısıyla güçlü durun ve pes etmeden yalnızca olumsuz cevabınızı yinelemekle yetinin.

 

İş hayatında hayır demeyi bilmek

Her alanda başarılı olmak için genelde kişinin kendi isteğiyle mahkum olduğu tükenmişlik sendromunun kurbanları gitgide artıyor, bu sebeple kararlı bir şekilde reddetmeyi bilmek oldukça önemli. Hayır demek, işinizde kurduğunuz düzenin kontrolünü ele almak, aynı zamanda da üretim alanında da veriminizi artırmak anlamına geliyor. Kısacası, patronunuza hayır demek için her türlü hakka sahipsiniz!

Neden hayır demeliyiz?

  • Gerçekte nasıl biri olduğumuzu göstermek ve değerlerimizle uyum içinde olmak için
  • Kendimize ve sınırlarımıza saygı göstermek için
  • Özgüvenimizi artırmak için
  • Yaptığımız her işten keyif almak için
  • Seçme özgürlüğümüze kavuşmak için
  • İnsanlara katlanmamak için
  • Kendimize ve sağlığımıza iyi bakmak için

Hayır demeyi öğrenmek biraz zaman alabilir ama eğer hedefinizi daima göz önünde bulundurursanız, siz de sonunda hayatınızın dizginlerini ele alarak kendinizle gurur duyabilirsiniz. Cesur olun!

 

 Uzman psikologlarımıza danışmak için seçtiğiniz uzmanın üzerine tıklayınız. 


Elif Kalendaroğlu

Elif Kalendaroğlu

Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...