Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

Neden benden hoşlanmayan erkeklere aşık oluyorum?

Elif Kalendaroğlu

Elif Kalendaroğlu

 Neden benden hoşlanmayan erkeklere aşık oluyorum?

Duygusal ilişkilerimiz kadar arkadaşlarımızla kurduğumuz ilişkiler de genellikle çocukluğumuzun ve ebeveynlerimizle olan ilişkimizin bir sonucudur.

Neden benden hoşlanmayan erkeklere aşık oluyorum?

Aşk hikayeleri genellikle gizemli olarak kabul edilir, ancak birinin seçimi diğerinin göründüğünden çok daha az gizemlidir.

Bilinçdışı Aşk Seçimi

Kişisel tarihimiz ve yaptığımız seçimler, çocukluğumuzda yaşadıklarımızın etkisiyle bilinçdışı olarak gecelek kararlarımızı etkiler. Tam da bu bilinçsizlik bize bu tekrarları şartlandırıyor ve farkına varmadığımız sürece bu seçimleri yapmaya yıllarca devam ediyoruz.

Sevgi dolu ve bilinçli ebeveynler, çocuklarını farklılıkların yargılanmadığı, özgür ve anlayışlı bir ortamda yetiştirir.

Tabii ki, çocukların kendilerinin sahip olduğu imaj konusunda şüpheli olduklarını ve yaşamlarının belirli bir döneminde güvence altına alınmaları gerektiğini düşündüklerini hayal edebiliriz.

Ailesi tarafından küçüklüğünden beri tüm projelerinde desteklenmiş, büyük bir sevgi içinde büyütülmüş bir kadın ile daha soğuk bir ailede yetişmiş ve aile desteğini çok az tatmış bir kadının yaşadığı ilişkiler arasında büyük farklar olması muhtemeldir.

 

Baba / kız ilişkisinin önemi

Buna ek olarak, aile içindeki Oedipus ilişkiye benzeyen incelikler de vardır, bu da çocuğun belirli dönemlerde ebeveynlerinden birine daha çok yaklaşmasına neden olur.

Baba / kız ilişkisi, kız çocuğunun babası tarafından tanınmak isteme ve babanın ayırıcı rolünü oynaması sonucu oluşur. Bir kız çocuğunun annesinden olduğu kadar babasından da sonsuz bir sevgi ve ilgi görmesi gerekir. Kız çocuğunun beklentileri ve olası sorunları baba ve kız arasındaki bu ilişkinin merkezinde yer almaktadır. Babası tarafından sevilen ve değer verilen bir kız çocuğu, bu aşk kalıbını, tanıştığı erkeklerle çoğaltacaktır. Babası tarafından reddedilen veya terkedilen bir kızın aksine, onu sevmeyecek ve hak etmesi gereken yeri vermeyecek erkekleri seçerek bu terk etme kalıbını oluşturur.

Babası tarafından sevilmeyen ya da reddedilen bir kız çocuğunun, ileride kendisine iyi davranmayan ve onu düşünmeyen erkekleri hayatına çekmesi muhtemeldir.

Kendine Saygı Duymak : Başkaları tarafından sevilmek için önce kendimizi sevmeliyiz

İnsanın kendisine duyduğu saygı ve özgüven, çocukluktan gelen kalıcı bir yapıdır. Kendini sevilmeye layık bulmayan, sevilmemekten korkan, özgür olmayan bir kadın, partnerini seçmekte güçlük çeker. Kendisini daha iyisine layık görmediği için hakettiği biriyle olmak yerine ; sıradan biriyle beraber olmayı tercih eder.

Bu nedenle, sizi sevmeyen, sevginize yeterli karşılığı vermeyen erkeklerin üzerinde durmak yerine bireysel hikayenize odaklanmalısınız. Neden hep aynı şekilde davranan, belirli olayları tekrarlatan insanlarla birlikte olduğumuz üzerine düşünmeliyiz.

 

Uzman psikologlarımıza danışmak için seçtiğiniz uzmanın üzerine tıklayınız. 

 

 

telefondan psikolog

Telefondan psikolog


Elif Kalendaroğlu

Elif Kalendaroğlu

Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...