Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

Öğrenme ve bilinç aşamaları nelerdir ?

 

Merhabalar herkese,

Bugün size öğrenmede bilincin rolünden bahsedeceğim. 

 

Öğrenme ve bilinç aşamaları:

Ne zaman bir şeyi iyi öğrenseniz, aynı öğrenme aşamalarından geçersiniz:

 

  • Bilinçsiz Yetersizlik. (Bilmediğimizi bilmiyoruz.) Bir şeyi öğrenmeyi denemeyi düşünmeden önce, bu beceride ne kadar yetersiz olduğunuzun farkında değilsinizdir; bunu daha düşünmemişsinizdir bile.
  • Bilinçli Yetersizlik. (Bildiğimizi bilmiyoruz.) Yeni bir beceriyi öğrenmeye başladığınızda, yetersizliğinizin farkına varırsınız.
  • Bilinçli Yeterlilik. (Bildiğimizi biliyoruz.) Biraz alıştırmadan sonra, bir beceride yeterlilik gösterir hale gelebilirsiniz ama becerinin büyük bir kısmı hala bilinçli olarak yapılmaktadır. Ne yapıyor olduğunuzu düşünmeniz gerekmektedir.
  • Bilinçsiz Yeterlilik. (Bilmediğimizi biliyoruz.) En sonunda, beceriyi, bilinçsizce yapabileceğiniz bir noktaya ulaşabilirsiniz. Onu, bilinçli bir dikkat göstermeden kendiliğinden yaparsınız.

Ne zaman bir şey öğrensek kaçınılmaz olarak bu aşamalardan geçeceğimizi bilince, yol boyunca yapacağımız kaçınılmaz hatalara karşı kabullenici ve hoşgörülü olabiliriz.

Ben bu aşamaları daha çok "Farkındalık Aşamaları" olarak görüyorum. İnsanlar ve bilinç...

Kendi farkındalık aşamalarınızı uzmanımıza danışın!
HEMEN ARA

Bir farkındalık var uykuda, kapasitesinin, iç sesinin farkında değil, yani bilmiyor ve bilmediğinin de farkında bile değil; bilinçsiz ve yetersiz...

Bir farkındalık var bir şeylerin farkına varmış, bir şeyler oluyor bitiyor ama kontrol edemiyor,hakimiyet yok, süreklilik yok, bir öyle bir böyle, birşeyler var ama kontrolü ele alamıyor, patron hala zihin; bilinçli ama yetersiz...

Bir farkındalık var artık bilinçli olarak uyanık kalabiliyor, farkındalık gelişmiş, uykuya dalma iyice azalmış; hem bilinçli hem yeterli...

Bir farkındalık daha var ki artık uyanık kalmak otomatikleşmiş, kendiliğinden olan bir şey; Bilinçsiz ama yeterli...('İşte bu aşama bir Buda, bir Mevlana' demişti)

Bir de bu aşamaları anlattıktan sonra sormuştum hocama "neden bilinçli yetersizlik ile bilinçli yeterlilik arasında gidip geliyorum diye, demişti ki 'sen oldum ben demişsindir...'

Bu beni çok etkilemişti, bir de bilinçler arası geçiş yapabilme üzerine "alıştırmalar Usta yapar" demişti ki hep kulağıma küpedir.

Kendinin farkındalığına varmak için hemen tıkla!
HEMEN ARA

 

Diğer popüler güzel yazılarımız:

Pilates’e başlamak vücudunuzun gelişimi için neden önemlidir?

Tarot nedir? Nasıl tarot falı bakılır?

Rüyada saçlarının dökülmesi ne anlama gelir?

Zihnimizi nasıl kontrol edebiliriz?


Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...