Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

ERKEKLER İLK ADIMI NEDEN GEÇ ATAR

İkili ilişkilerde en sık karşılaştığımız sorunlardan biri de karşı taraftan bir adım beklemek. Bu normal bir bekleyiştir. Ama genelde ilk adımı erkeğin atması beklenir. Şimdi gelelim erkeklerin psikolojisine, erkekler genel olarak kendilerine duygularını açıklamada bile problem yaşayan insanlardır. Erkeklerin duygusal hayatlarını ertelemeyi seviyor gibi gözükmesinin sebebi aslında içlerinde duygusal süreçleri çok daha travmatik yaşamalarıdır. Kendilerine gerek toplumsal gerek eğitimsel olarak duygusal olmak değil daha nesnel olmaları öğretilmiştir. Ve birçok faktör duygularını içlerinde yaşamalarını gerektirmiştir. Erkekler ilk adımları atmadan önce bir süre geri çekilebilir, karşı taraftakini sessizce gözlemleyebilir ya da bir arkadaş gibi davranıp karşı tarafın hareketlerinden çıkarsamalar yapmaya çalışır.

 

Eğer bir ilişkiniz başlayıp her şey güzel gibi gidiyorken bir sebepten bozulup, ilişkinize mesafe girmişse bu süreçte de erkekler ilk olduğu gibi girişim yapmakta kendilerini geri çekerler çünkü fazla duygusal olmak onların sistemlerini zaten sarsmıştır. Karşılarındaki genelde kadın (hemcinsel ilişkiler harici) daha duygusal ve iyi hitabeti olduğunu gösterebildiği için bu sefer erkek de kadından bir adım bekleyebilir. Kadınlar duygularını paylaşabilir arkadaşlarıyla dertleşebilir, ama hangi erkek bir erkek arkadaşıyla kafeye gidip bir çay içerken duygusal sorunlarını anlatıyor ve akıl istiyor. Genelde bu gibi duygusal sorunlarını kendileri çözmeye çalıştıkları için de ilk adımın onlardan beklenenden daha geç gelmesi çok normal bir süreçtir. Özellikle erkeklerin bu duygusallık içinde bir de iş hayatlarının etkileri de güçlü bir faktördür, ne yazık ki erkekler daha idealist gibi gözükmektedirler. Erkekler işlerinde problem yaşarken ilişkilerini düzeltmek ya da duygusal hayatlarına da zaman ayırmayı düşünemezler. İki işi bir anda yapmak onlar için kadınlara göre daha zordur. Erkeklerden bir şeyler beklerken lütfen bunları hep göz önünde bulunduralım.

Denis Beyle aşk falı baktırmak için hemen arayın
HEMEN ARA

Yeni başlamasını istediğiniz bir süreçte karşı taraftan yani yine erkekten bir adım bekliyorsanız bu durum yaşa ve çevreye göre değişir. Eğer üniversite okuyorsanız ve o da bu çevredeyse, reddedilip rezil olma korkusu yüzünden ilk adımı geri atabilir. Eğer çalışıyorsa ve sizinle aynı iş yerindeyse bu durum daha zordur çünkü erkekler gizli saklı bir şeyler yapamadıkları için bu durumun bir grip gibi herkese yayılacağını herkesin hemen öğreneceğini düşünebilir. Bu erkekler için neden bir problem diye soracak olursanız erkekler duygularıyla ve özel hayatlarıyla değil işleriyle anılmak isterler bu sebepten statüsel bir rol değişimi yaşamak onlar için tam bir travmadır.

 

Sonuç olarak bilelim ki erkeler duygularını bırakın size belli etmeyi kendilerine bile zor açıklarken büyük bir savaş içine girerler. Bu sebepten bu savaş onlara çok zor bir süreç olarak gelebilir ve o arada siz birinden adım beklerken başka bir kadın çoktan elini hızlı tutmuş ve kendisi bir adım atmış olabilir. Erkek de bu kişiyle çok mutlu olamayacağını hiç düşünmeden (ilk aşamada bu durum böyle) o içindeki savaşı bastırıp kolayı seçebilir. Bu sebepten kadınlar olarak erkeklerin bu karmaşık sürecinde onlara yeşil ışığı anlayabileceği gibi yakın ki erkek çok zorlanmasın.

İlişkilerinizde güze adımlar görmeniz dileğiyle…


Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...