Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

Yalnızlık Korkusu Nedir ve Bununla Nasıl Başa Çıkılır?

 

YALNIZLIK KORKUSU VE BİZ

Dünya milyarlarca sayıda insandan oluşurken ironik bir başlıkmış gelse de sadece çağımızın değil, tüm zamanların en büyük ve temel korkusu yalnızlık korkusudur. İnsanların belki yüzde yetmişi, bu korku yüzünden evlenir, çocuk sahibi olur, ait olmadığı yerlere durumlara kişilere bu yüzden katlanır. Benlik kendini topluluktan uzak tutmayı reddeder. Futbol takımları, birtakım dernekler cemiyetler dahi bu korkunun sosyal çerçevede dışa vurumunun birer örneğidir bana göre.

 

Uzay Hanımla telefondan konuşmak ve size özel tavsiyeler almak için ►
Hemen Ara

 

Aslında belli bir yere kadar bu korkunun varlığı iyidir. Soy devamlılığı, birimler halinde dayanışmalar, iş yaşamı bu korkunun doğru değerlendirildiği birtakım mecralardır aslında. Sorun bu korkunun, aşk kadar özgür bir durumu duyguyu, bir nevi tutsaklığa sürüklemesiyle başlar. Yani birini gerçekten sevmiş olduğumuz için mi yoksa yalnızlık korkusuyla mı hayatımızda tutuyoruz? evet kendi aklımızı dahi okuyamadığımız bu çağda, milyonlarca şartlanma, gelenek, dış uyaranlar, dış etkiler, insanların bizi nasıl gördüğü, göreceği kaygılarıyla bazen bitmiş duyguları zorlayabiliriz. Hatta çoğu zaman bunun farkına bile varmayız. En zoru kendi zihnimizi okumaktır zira. Beyin insana oyunlar oynayarak, onu çoğu konuda algı boyutunda yanıltabilen bir organdır, hatta bazı olumsuz anıları silebilecek kadar güçlü bir çalışma sistemi vardır. Burada da bazen, yalnızlıkla baş edebilme cesareti vermek yerine karşımızdaki kişinin bir takım kötü huylarını, bize yaşattığı kötü ve zor durumları bir nevi bize unutturmasa da minik mazeretler yaratarak kabul etmemizi sağlar. Bir nevi bir başkası için kendimizi kendimizle savaşırken buluruz. Kimin tarafında olduğumuzu bilmeden bir döngü, bir yıpranış süreci oluşur. İşte burada biraz dinlenmek gerekir. Kendimizle sadece kendimizle meşgul olacağımız zamanlar meşgaleler yaratıp, gene sadece tek başına yapılabilecek hobiler aktiviteler geliştirmemiz gerek.

Hangi burçla sevgili olmalısın?? Burçların aşk uyumu burda!! ►
Hemen Oku

Aşkın kendini ve karşındakini özgür bırakabilen o en üst aşamasına geçebilmemiz gerek ki bu gerçekten en zor olanıdır. Kendini ıssızlaştırmakla, kendini sevmek arasındaki farkındalığa ancak böyle yelken açabiliriz. Amaç tabi ki yalnızlaşmak olmadığı gibi, asıl birinin yanında oluş sebeplerimize cesurca mercek tutmak olmalıdır. Bunun kıl kadar ince bir noktası bencilliktir ilkel duyguya da prim vermeksizin, en güzeli kendini sevmektir. Kendini seven insana kimse olmak istemediği durumları, olayları koşulları dayatamaz ve gerçekten onu sevdiği için onun yanında olur karşı taraf. Çünkü bu haklı özgüveni taşıyabilmek de bir aşk meselesidir.Bunları da seveceksin:

Burcunuza göre Türkiye tatil rehberi

Yeşilçam Ustaları ve Burçları

 Burç Taşları : Peki Senin Taşın Hangisi?


Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...