Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

Yaşam Koçu Kimdir? Hayatımıza Ne Gibi Bir Etkisi Vardır?

 

 YAŞAM KOÇU KİMDİR?

Hepimizin zaman zaman içinden çıkamadığı sorunları olur. Günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan, en küçük sorunların bile göremediğimiz boyutları vardır. Bu noktada genellikle başkasına akıl danışma, yaşamımıza başkalarının tavsiye ve yönlendirmeleriyle yön verme arzusu duyarız. Son zamanlarda sıkça duyduğumuz “yaşam koçluğu” terimi burada devreye girer. Peki yaşam koçu kimdir? Ne yapar? Ne işe yarar? Bu konuda mutlaka hepinizin bir fikri var. Ancak ben, bu terimi tanımlamak ve uzun uzadıya anlatmak yerine,  çok sevdiğim bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istiyorum:

 


Şehrazat Erinç, her türlü sorununuzu hoşgörüyle dinleyerek size yeni başlangıçlar sunuyor...


Bir fabrikada büyük bir makine aniden durmuş. Haliyle, makine durunca üretim de durmuş. Tamirciler, teknisyenler uğraşıyor ancak makineyi bir türlü çalıştıramıyormuş.

Sonunda, yaşlı bir tamirci bulmuşlar. Usta tamirci, makinenin etrafında dolaşarak, dikkatli bir şekilde kontrol etmiş. Sonra, çantasından bir çekiç çıkarmış, makineye yaklaşmış ve tespit ettiği bir yere çekici “tık” diye vurmuş.

O da ne? Makine, başlamış çalışmaya…

Patron, üretimin başlamasından son derece memnun, sormuş:

– Borcumuz ne kadar?

– 1000 dolar.

– Ne? 10 dakikalık bir inceleme yaptın ve çekiçle makineye şöyle bir vurdun, o kadar. Bunun için mi 1000 dolar istiyorsun?

– Evet.

– Peki… O zaman bana ayrıntılı bir fatura düzenle. İstediğin 1000 doların ayrıntılarını görmek istiyorum.

Bunun üzerine yaşlı tamirci, faturayı düzenleyip, patrona uzatmış. Patron, faturayı almış ve dikkatle okumaya başlamış:

"Makineye çekiçle vurmanın bedeli: 1 dolar.

Çekici nereye vuracağını bilmenin bedeli: 999 dolar.

Toplam: 1000 dolar."


<< Uzman Yaşam Koçumuz Şehrazat Erinç'le yaşamınıza yeni bir yön verin >>


Yaşam koçluğu işte böyle bir şeydir. Herkesin soruları ve bu sorulara verilmiş cevapları elbette ki vardır. Ancak doğru soruları sormak, doğru problemlere dokunmak yaşam koçlarının işidir. Bazen hayatımızda bir şeyler yolunda gitmez ya da durur. İşte o zaman bir yaşam koçu size doğru soruları sorarak devam etmenize yardımcı olur. 

Sizce bir yaşam koçunun hayatımızı düzene koymada ne gibi yardımları olabilir? Yazımızın altına yorumlarınızı bekliyoruz!

Sevgiyle

ŞEHRAZAT ERİNÇ

 

İlgili diğer yazılarımız:

 

 

 

 


Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...