Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

Neden Aldatıyor/Aldatılıyoruz? Aldatmanın 5 Farklı Türü

                                                                     

ALDATMANIN 5 YOLU

Aldatma, ilişkilerde en sık karşılaştığımız problemlerden biri haline geldi. Peki ama aldatmanın tanımını gerçekten biliyor muyuz? Aldatmak illa fiziksel bir yakınlaşma mı gerektirir? Deneyimli uzmanımız Denis Era, bu konudaki fikir ve deneyimlerini yazdı. 

*** 

Bağlanmak ve ayrılmak kelimeleri zıt anlamlı olsalar da bağlanma sorunu yaşayan insan ayrılma sorunu da yaşar. Bu açıdan bakıldığında ‘’ALDATMAK’’ bir bağlanma sorunu olduğu kadar ayrılma sorunudur da.

Özellikle özseverliliği yüksek (narsist) kişilerde aldatma sorunu çok daha fazla karşımıza çıkıyor. Kendini eşinden yüksek gören kişi ya da etrafından bu yönde yorumlar alan kişiler aldatmaya çok daha elverişli olurlar. Çünkü içlerindeki öz sevgi gittikçe onları psikolojik olarak hata yapmaya iter.


erkek neden aldatır


Peki ya bu son zamanlarda ALDATMA başlığını neden bu kadar çok görüyoruz?  Bir erkek veya kadın neden aldatır? Aldatma arzusu nereden igelir?

Aldatma sorunu ta bilmem kaçıncı ninemizin bilmem kaçıncı zamanından beri var; yani insanlığın ilk zamanlarından beri. Fakat bugünlerde, özellikle de 2000’li yıllarda neden bu konuyu hep pişirip pişirip işliyoruz? Sosyal medyada, televizyonlarda ya da çeşitli dergi gazete gibi tüm yazılı ve sözlü iletişim organlarında bu konu neden bu kadar ses getirmeye başladı dersiniz?

Çünkü KADIN artık güçleniyor.  Kadın, artık erkekten bağımsız bir birey olduğunu anladı! Sırf kocası bırakmasın, yuvası yıkılmasın diye göz yuman o çaresiz kadınların yerini sosyal ve ekonomik özgürlüğü elinde olan kadınlar almaya başladı. Tabii ki aldatılmaya göz yuman kadınlar hâlâ var. Ancak umarım ki ileride olmayacak.

Kadınlar öyle güçlendi ki şimdi o gücüyle erkek egemen olduğu düşünülen toplumun içindeki tüm sektörlerde kadın olmazsa olmaz oldu.  Kadın güçlendi ve erkeğe meydan okumak istedi. O kadar çok istedi ki bu sefer kadınlar da ALDATTI…

Peki aldatma nedir, hangi tanıma uygundur?


Fal uzmanımız Denis Era'yla telefondan ya da chatten görüşebilirsiniz >

aldatma


ALDATMA’nın bir tane tanımı yok. Çünkü birçok aldatma şekli var.

Aldatma konusunda genellikle sanal , sosyal, duygusal, cinsel aldatma gibi sınıflandırmalar yapılıyor. Ancak tüm bunlara ek olarak, bir de “hayali aldatma” var ki bu aldatma türleri arasında en tehlikelisidir. Saydığım diğer tüm aldatmalar yakalanabilir ama insanoğlu zihin okumanın bu denli ilerisine gidemediği için bir insanın eşini/sevgilisini hayalinde aldatması günümüzde imkansız.

O halde aldatma için bir tanım yapmam gerekirse onu şöyle tanımlarım: Düşüncesel, duygusal ya da fiziksel olarak partnerin dışında bir başkası veya başkalarıyla yapılan tüm özel paylaşımlarımıza aldatma denebilir.

Şimdi hepimiz tekrar düşünelim… Ne zaman ALDATTIK ya da ALDANDIK? 

DENİS ERA

 

 

 Seveceğinizi düşündüğümüz diğer yazılar: 

 

 


Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...