Mutluluğun Reçetesi by

Deneyimli Uzmanların Hayat İncileri

İlişkilerde Bağlanma Sorunu: Seviyorsa Neden Gelmiyor?

SEVİYORSA NEDEN GELMİYOR?

Özellikle son dönemde sürekli duyduğum bir soru oldu bu.

Bakın Baylar ve kadınlar! Son dönemde sorumluluk almamak için ya da karşı taraf bağlanmaktan korktuğu için bu gibi sorunlar yaşanıyor.

Ve özellikle kadınlar erkeklere çok fazla sorumluluk yüklemeye çalıştıkları için bizim beyaz atlı prensimiz uçup gidiyor. Peki ya gerçekten bağlanmaktan korktuğu için mi ilişkiyi devam ettirmiyor* yoksa  kendine başka ilişki kapıları açık olması için mi askıda bırakıyor? Yani bu da sorumluluk almaktan korktuğu anlamına geliyor. Fakat bir ilişkideki tek sorumluluk sadık kalmak değil ki... Bunu anlatmak biraz zaman alabilir karşı tarafa.


erkek neden aldatır


En başta bağlanmanın ne olduğuna bir bakalım:

Uzman Psikolog Melda Yakupoğlu’nun belirttiği üzere bağlanma, sıcak yakın ilişki ihtiyacıdır ve yanında bulunduğun kişiye güven duymak, onu yanında istemektir. Küçük yaşta anne ve çocuk ilişkisi içerisinde güvenli ve istikrarlı bir iletişim kurmak ve bu iletişimin sevgiye dayandırılması anlamına gelmektedir. Yani bağlanmanın temeli bebeklikte kurulan bağlarla şekillenmektedir.

İşte tam da bu sebepten ben böyle bir hikâye karşısında hemen çocukluğa inerim ve temelinin nerede sarsıldığını bulmak isterim. Bu sebeple bağlanma aslında insanoğlunun ilk yaşadığı duygulardan da biridir. 

 

Aşk hayatınızın geleceğini Denis Era'ya sorun >

 

Tabii ki bağlanma sorunu ailede hiç olmayıp, yani aile içinde güvenli bağlanma sağlanmış bireyler yetişkinlik dönemlerindeki duygusal ilişkilerinde de bağlanma sorunu yaşayabilir.  Yetişkinlik döneminde bir kişi aldatılma, duygusal kayıp, ölüm, ya da terkedilme gibi travmatik zamanlar sonrasında bağlanma sorunu yaşayabilir.

Bu sebeple seviyorsa ve gelemiyorsa artık önümüzde çok da büyük bir koz var. Biz de ona bağlanmanın ne kadar güzel olduğunu anlatabiliriz. Unutmayın sevgi çok büyük bir duygu. Severek her şeyi halledebiliriz.

NOT: Eğer sevgiden gözünüz kör olduysa o zaman önce kendinize güvenli bağlanmayı öğretmelisiniz. Yüceleştirmeden sevmeliyiz karşımızdakini.  Her şeyi yapacak kadar sevmek güzeldir fakat her şeyi yapmak doğru değildir.  Aklınızda bulunsun isterim.

DENİS ERA

 

 

 Seveceğinizi düşündüğümüz diğer yazılar: 

 

 


Aşağıdaki yazılarımızı da beğenebilirsiniz...