Yardıma mı ihtiyacınız var? Bizi arayın:

  (0212) 900 25 11


Ebeveyn yönetmeliği

22 Eylül 2014 Versiyonu


İLK ÖNCE Bilgisayarınızı hanenizin yaşam yerinde kurun ki çocuğunuz bilgisayarın başında yalnız bulunmasın. Böylece İnternet bir Aile aracı olur ve çocuğunuz sizi yanında hisseder.

Çocuğunuzun İnterneti nasıl kullandığını göstermesine izin verin: en sevdiği ve girdiği siteleri böylece görün.

Girdiği siteler ve İnternet kullanımı ile ilgili sürekli diyalog içinde bulunun.

Çocuğunuzun size onu şok, rahatsız eden veya emin olmadığı içerikler hakkında konuşmaya teşvik edin.

Kişisel bilgilerin (isim, adres, telefon numarası vs…) ifşa edilmesine bağlı olan risklerden haberdar edin ki bu bilgiler kötü niyetli insanlar tarafından işletilmesin veya Ticari amaçlı kullanılmasın.

Çocuğunuza fikri mülkiyetine uymamak yasal olmadığını ve bu nedenden dolayı cezalandırabilen açıkça anlatın (bedava müzik indirme, oyun, film, yazılım)

Çocuğunuzu İnternet üzerinde tedbirli olmasına eğitin:

  • Kişisel bilgiler vermemek;
  • Şok olduğu bir mesaja cevap vermemek ve rahatsız olduğu bir siteden derhal çıkması;
  • İnternet üzerinden tanıştığı bir kişiyle randevulaşmamak.

Sorumlu bir İnternet kullanıcısı anne baba olun, özellikle gençlere karşı. İnternete girişi kullanıcı profiline göre kısıtlayan veya anahtar kelimeler girerek tanımlanan bazı sitelere girişi engellemek için filtreleme yazılımları gibi teknik araçlar bulunuyor.

Üç tip filtreleme ürünleri bulunuyor:

Web tarayıcıları bazı sitelere ulaşımı engellemesi için kurulabilir. Örneğin İnternet Explorer’nin parametrelerinde pornografik, şiddetli veya spesifik kelimeler bulunduran sitelere ulaşımını kolay bir kutu işaretleme sistemiyle engelleyebilirsiniz.

Web tarayıcılarından tamamen bağımsız ve mikro bilgisayar üzerinde kurulan yazılımlar İnternet açılır açılmaz aktif olurlar. Filtreler gibi işlerler ve önceden belirlenen sitelere ulaşımı engellerler. Bu netnanny, Cyberpatrol, InternetWatcher 2000, Internet Security 2001, Edunet kullandığı sistemdir.

Bazı sistemler filtrelemiyor ama yasak olan ve girilen siteleri günlüğüne bir şifreyle kaydediyor. İspiyon gibi davranan sistemlerdir.

Fakat bu sistemlerin limitleri var. Bazı filtreleme yazılımları önerilebilir ama en önemli olan kısım anne ve babanın bilgili ve dikkatli olmasıdır.

AILE YÖNETMELİĞİ KULLANMAK

Bir aile yönetmeliği kabul etmek size İnternete girildiğinde mümkün, kabul edilir veya yasak olanları belirlemenize yardımcı olur. Bu kullanım kurallarını çocuğunuzun tekliflerince belirleyin ve takip

edildiklerinden emin olun. Bu yönetmelik işbu belgede bulunan tavsiyeler üzerinden yapılabilir ve bu altta bulunan listedeki unsurları içermesini tavsiye ederiz:

saat ve süre; kabul edilen, tolere edilen ve yasak olan site türleri; anne baba olmadan kullanım koşulları; kişisel hayatı ve özel hayatıyla ilgilli bilgi verme; hayatındaki diğer faaliyetlerle (ders, spor, aile yemekleri…) bilgisayar kullanımı arasında doğru öncelikler vermesi.


İçtüzüğe dön


2022 - MyBestPro - 75 rue d'Amsterdam - 75008 Paris, FRANCE